This content is protected against AI scraping.
Mange foreldre opplever at det er omtrent umulig å få barna til å ville jobbe med lekser. Og det er ikke så rart: Har barnet strevd mye med å forstå fagene og møtt mye frustrasjon og manglende mestring, er det heller ikke moro å gjøre lekser. Hvem vil vel stadig ønske å utsette seg for ting som gjør vondt?
Lekser er for å øve på noe vi har lært. Men vi kan ikke øve på noe som ikke er lært eller forstått. Vi må altså først forstå, så kan vi øve. Når dere skal jobbe med lekser, må du derfor først forsikre deg om at barnet har forstått det barnet skal øve på. Det blir håpløst å prøve å øve på noe de ikke har forstått, og da er det heller ikke noe rart at de vrir seg unna. Mens når vi mestrer, fører det til en positiv opplevelse og mer motivasjon for å lære mer.
Våre tre beste tips for å få barnet til å tro på seg selv igjen og bli kvitt leksekrigen:
- Aller viktigst: Si til barnet at “om det er noe du ikke forstår, så
er det fordi de voksne ikke har lært deg det ennå!” Det er den voksnes
ansvar å lære bort, og ikke barnet som skal ”knekke koden” eller skjønne
ting helt av seg selv. - Sett deg grundig inn i hva barnet må ha lært forut for det temaet du ønsker å lære bort, altså hva som er forutsetningen eller grunnlaget for å kunne forstå det enkelte temaet, og sørg for at du starter med å lære bort dette grunnlaget.
- Jobb med én ting av gangen til det er forstått, og øv deretter på
dette til det er automatisert. Vær tålmodig her, og ikke gå for fort
fra. Vi trenger alle tid til å tenke, reflektere og øve for å bli gode
på noe.
VI har i tillegg følgende råd:
- Start tidlig med gode vaner.
- Gjør lekser til faste tider: Gode rutiner er viktig.
- Vær selv positiv til lekser. Kjefting og mas hjelper ikke, men gjør bare situasjonen enda verre.
- Snakk med skolen om problemene, kanskje lærerne kan bidra med noe?
- Om eleven har interesser utenom faget, er det lurt å knytte fagene opp mot disse.
- For noen kan det være lurt å ta en pause fra leksene, slik at barnet
får litt fri fra strevet, og dere isteden kan jobbe med å finne ut av
årsakene til at barnet sliter og å tette igjen hull i forståelsen.
Det er også viktig å finne ut av om lekser er kjedelig fordi det er for vanskelig eller faktisk for lett. Gjelder leksevegringen forresten i alle fag? For å finne riktig løsning til riktig barn, må vi vite hva årsakene til problemet er. Et fint sted å starte er forøvrig å jobbe med noe barna allerede kan og mestrer. Da føler de seg flinke, stemningen blir bedre, og du kan også lettere oppdage hvor de faller fra. Når du ser hva de kan, ser du samtidig hva de ikke kan. Da vet du mer om hvor problemet ligger.